Dýňová stezka

Dýňová stezka

      „Mamííííí, já se bojím!“ tahá mě můj syn za ruku. „Neboj, to jsou jen světýlka z dýně, u babičky jsme taky takové dělali, pamatuješ?“ Snažím se toho prcka uklidnit. „Ale já se bojím, že mi shoří lampión!“ No, tak toho se bojím taky, když vidím, jak s tím mává !!!  Pro jistotu jsem ještě přibalila baterku……   Ráda vzpomínám na tyto  neopakovatelné (s odstupem času úsměvné)  chvilky se svými dětmi.

      A je to tu zase. Jako každý rok.  Podzim. Donedávna příjemné a hřejivé dny vystřídal déšť a chlad.  Ale co už. Užívejme si podzim takový jaký je. Jednou z věcí, na kterou se určitě mnoho z nás těší, jsou dýně (tedy kromě  sladkých hroznů a vína, kukuřice, jablek, švestek, hub, kaštanů ……). Zapomeňte na dekorace, které nabízejí různé obchody  a obchůdky, a zkuste si  nějaké  vyrobit i sami. Počítám i  s pány, protože při dlabání obr dýní se hodí chlapská síla.

ddd      080920123925   podzim_1      100_0575     

     Vydejte se s Mozaikou na netradiční Dýňovou stezku. Výběr látek s podzimní  tématikou je široký. Navíc jsme pro vás připravili krátký fotonávod, jak vyrobit dýně látkové.  Kdo nešije, ten může háčkovat či plést, malovat nebo stříhat a lepit. Do "svých" dekorací  se přímo zamilujete a budete je vyrábět v mnoha různých barvách (nejen podzimních). Hodí se i jako skvělý dárek.  Klikni na FOTONÁVOD.

--------------------------------------------------

Kaleidoskop 

     Vzpomínáte na  kouzelnou trubičku se spoustou malých sklíček, které se při každém pootočení skládaly do neopakovatelných vzorů? Taky jsem jich několik měla a opravdu ráda jsem přivírala  jedno oko a druhým pozorovala přesýpání  těch drobných skleněných kousků. Pozorování kouzelných  barevných sestav mě uklidňovalo.

     Kaleidoskop je také  jednou z tradičních patchworkových technik. Na rozdíl od jiných vás tato překvapí tím, že nikdy nedovedete předem odhadnout, jaký bude výsledek.  Ano, ano, máte pravdu. Výsledek bude vždy překvapivý a svým výtvorem budete zajisté nadšeni. 

100_0563     100_0565     100_0564    100_0570    100_0146

     Na kaleidoskop můžete použít prakticky jakoukoli látku s větším až velkým vzorem. Potom už řežeme a sešíváme tak, aby nám vznikly jednotlivé kaleidoskopy. Pokud to máte tak jako já, že šetřím každý kousek látky (bude se přeci ještě někdy na něco hodit), tak s touto technikou budete spokojeni – tady se řeže maximálně úsporně.

     U kaleidoskopu řežeme několik vrstev najednou.  Pozor, musíte naskládat jednotlivé kusy látky tak, aby se vám vzor překrýval. Tady přijde na řadu pečlivost a trpělivost. Jakmile nařežete, můžete začít skládat, kombinovat a žasnout.

Na   KALEIDOSKOPU  najdete další neuvěřitelné obrazce.

---------------------------------------------

Len

     Jak Krteček ke kalhotkám přišel, to jistě všichni víme. Tentokrát by se však nemusel tolik namáhat, protože látku na kalhotky by si mohl vybrat u nás, v Mozaice. Na výběr by měl ze čtyř barev - režné, černé, světle modré a šedé. Možná by si nechal nastřihnout hned na dvoje či troje kalhotky. 

     Vy pravděpodobně Krtečkovi kalhotky šít nebudete, ale kdo ví.  Všechny znáte skvělé vlastnosti lnu, které  zastíní to jediné mínus. Len se dost mačká. Nejstarší lněné výrobky vznikly již v 7. tisíciletí před n.l. A to už je opravdu dávno. Kvalita je zaručeně prověřena. 

     Máme pro Vás několik tipů, jak len využít. Zkušené švadlenky se mohou pustit do různých částí oděvů, jako jsou šaty, sukně, kalhoty apod.  Méně zkušené švadlenky si vyberou jednodušší střih, kterým se vypracují na zkušené švadlenky. My, které máme šití opravdu jako koníčka k vyplnění volného času, šijeme občas a ne zas až tak dokonale, si jistě troufneme na lněný pytlík na pečivo, který skombinujeme s bavlnou. Budete překvapené, jak dlouho zůstane pečivo ve lněném obalu "fit". Můžete si  také zútulnit domácnost lněným ubrusem, či prostíráním.

     Před tím než začnete pracovat, len určitě vysrážejte. Počítejte, že se o několik centimetrů smrskne, takže si kupte raději trochu více. Veselé šití.

 

LEN1   LEN2   LEN3   LEN4

LEN5     LEN6     LEN7

--------------------------------------------------

  ....a na konec fofr dýně            100_0585       2      3   

.... budete potřebovat - toaletní papír, kus látky, větvičku, stužku či proužek látky na "lístky" (mě tentokrát posloužil lem od trička), prostě ten toaleťák zabalíte do čtverce látky, přizdobíte větvičkou a je to!

Zpracovávám...

Máte zájem o odběr novinek? Máte dotaz? Potřebujete poradit? Napište nám!

Odesláním požadavku souhlasíte se zpracováním osobních údajů.