Newsletter z Mozaiky - Hvězdy a šípky

Hvězdy a šípky

Slavíme 

Mozaika má narozeniny. Přijďte je s námi oslavit. Kdy? V pondělí 9.11.2020. Kde? Samozřejmě v prodejně Mozaika, Zelenářská 9 ve Znojmě. Těšíme se na Vás od 9.00 do 17.00. V Mozaice na Vás čeká několik překvapení!!!! Srdečně Vás zve náš tým - Jitka, Eva, Jana a Anička.

pondělí3

Rosa Canina

Po dlouhé době jsem se vypravila na šípky.  A to hned několikrát. Tak nějak jsem dostala náladu na podzimní vyrábění. Určitě se Vám to taky už stalo. Listujete knihou nebo časopisem, brouzdáte na internetu (já teda nejvíc na Pinterestu) a tu najednou narazíte na něco mooooc zajímavého. Nevím, jak si náš mozek vybírá právě ty ZAJÍMAVÉ věci, to opravdu netuším, ale letošní podzim jsou pro něj zajímavé šípky.

Tyto krásné červené plody jsou plné antioxidantů, vitamínů A, B, C, E, K, nenasycených mastných kyselin, železa, vápníku, draslíku a hořčíku. Regenerují, vyhlazují jizvy a vrásky, bělí kožní skvrny a celkové zlepšuje strukturu pokožky.  

Jak jsem se už zmínila, sběr se konal několikrát. Musím přiznat, že mě to opravdu bavilo. O to víc, že letošní úroda je obrovská. Šípkové keře se červenají do dálky a nemusíte se obávat, že po Vašem působení nezbude nic pro naše ptactvo.

První sběr – to byla troška, protože můj první záměr bylo vyrobit si šípkový olejíček na pleť. Jo, jo, zní to hrozně složitě. Časově náročnější, ale šlo to pěkně. Výsledek skvělý.  Pravda, můžu si olejíček koupit, ale vlastní výrobek, to je něco jiného :) 

Druhý sběr o týden později – když mi to tak pěkně šlo, tak jsem, zase úplnou náhodou, narazila na návod na šípkový sirup. Když jsem si zrekapitulovala, čím vším jsou šípky nabité, tak bylo rozhodnuto. Tentokrát jsem si donesla domů tak kilo a půl a dala se do vaření. Opět mi to trochu déle trvalo, ale výsledek stojí zato. Je to hrozně dobré.  Můžete přidat do čaje nebo udělat šťávu. Já si zvolila formu sirupu léčebného, takže vychutnávám po lžičkách.

Třetí sběr o další týden později – nakládání do alkoholu. Uvolní se všechny dobroty a zdravé věci a člověku to i chutná. Rozliji  do malých lahviček a mám dárky pro kamarádky.

Nakonec mě napadá, nepůjdete na šípky?

          šípek1        šípek3       šípek2     

Šípky se dají využít různým způsobem. Konzumace, dekorace a také jako námět na další tvoření. V Mozaice jsme zvolili podzimní výšivku. Pytlíčky s touto krásnou ozdobou můžete využít na uchování sušených šípku, ale i dalších surovin. Hodí se také jako pěkný dárek. Pytlíčků a podobných obalů není nikdy dost. Proto Vám nabízíme pytlíky i na další sušené bylinky…..

     šípek4     šípek5     

IMG_20201106_171010     IMG_20201106_171032     IMG_20201106_171051     IMG_20201106_171132

Když už se vyšívací stroj rozjel, tak bylo škoda nepustit se do dalších motivů a vyšívat a vyšívat. Na tomto stroji lze prakticky vyšít cokoli. Svůj návrh přenesete do počítačového programu, ten nahrajete do stoje, vyberete vhodné nitě a ……  Z výšivek, které vznikly, si můžete vybrat přímo v prodejně Mozaika Znojmo. Inspirovat se můžete i zde - VÝŠIVKY.

     

                    

šípek8     šípek9     šípek10

Vánoční hvězda

Zase jsme o krůček blíže Vánocům. Musím však přiznat, že kromě Mozaiky, mi Vánoce téměř nic nepřipomíná. Vánoční nabídka čokolád a ostatních sladkostí   v supermarketech mě letos nijak nerozladila (nějak ji přecházím bez povšimnutí a neříkám si: „Cože, už???“) Zvláštní doba. Snažíme se ji Vám však zpříjemnit.

Dnes mám pro Vás malou  hádanku. Jak z menších  kousků  nebo zbytků  vytvoříte vánoční hvězdu? Nevíte? Tušíte? Už se nemusíte namáhat. Náš fotonávod vám napoví. Co napoví. Přesně vás provede celým postupem výroby, krok po kroku.  Přejděte na VÁNOČNÍ OZDOBA II. - FOTONÁVOD.  Inspiraci jsme čerpali na www.getasquiltingstudio.com .

          šípek11     šípek12     šípek13

Nové úplety

Fandíte úpletům? V Mozaice jsou pro Vás připraveny žhavé novinky. Celou nabídku najdete na ÚPLETY.

     100_1091     100_1093     100_1094

100_1090     100_1096

..... a něco na konec, tentokrát FOFR prostírání.

Při slavnostním prostírání opakovaně řeším - co s příborem. Letošní Vánoce mám vyřešené.

Opět minimální příprava a minimum materiálu. Připravte si filc, nůžky, papír na šablonu (raději tvrdý), tužku, nůžky nebo pracovní zalamovací nůž. Pokud budete řezat, tak opatrně.

          šípek14     šípek15

Budou váš slavnostní stůl zdobit stejná prostírání, nebo pro každého člena domácnosti vyrobíte jiné? Vánoční stromek, perníček, anděl, vánoční punčocha, hvězda……  

Sledujte nás na www.mozaikaznojmo.cz  nebo na facebooku   a na instagramu  .

Mějte se krásně, Vaše Mozaika. 

Zpracovávám...

Máte zájem o odběr novinek? Máte dotaz? Potřebujete poradit? Napište nám!

Odesláním požadavku souhlasíte se zpracováním osobních údajů.